Trwały ślad...

 

- Pan Piotr Skalski, przedsiębiorca budowlany, król kurkowy, chce po sobie zostawić ''trwały ślad''.

Dzięki temu odrestaurowany zostanie grobowiec słynnego krakowianina Jana Apolinarego Michalika - powiedziano nam w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych.

Od lat restauracją zabytkowych nagrobków, głównie na cmentarzu Rakowickim, zajmował się Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, przeprowadzający na ten cel corocznie zbiórki pieniędzy.

W ubiegłym roku sfinansowano w ten sposób odnowienie 12 nagrobków.

Pięć grobowców odremontowano natomiast w minionym roku za pieniądze, które przeznaczył na ten cel Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Zabytkowych nagrobków, które są w złym stanie, jest jednak jeszcze sporo, więc po raz pierwszy Zarząd Cmentarzy Komunalnych włączył się do akcji, choć własnych pieniędzy na ten cel nie ma.

- Być może jednak uda się jeszcze w tym roku odnowić kilkanaście kolejnych nagrobków; o koniecznych pracach związanych z rewaloryzacją zabytków na tej nekropolii i możliwych naszych działaniach rozmawialiśmy z prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Chodzi o to, by uratować jak najwięcej obiektów na tym 200 - letnim cmentarzu, na którym leży m. in. wiele osób zasłużonych dla miasta - mówi Anna Rybakiezy - Ralska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

ZCK wystawił więc sześć specjalnych skarbonek na ''wspomożenie ratowania zabytkowych nagrobków'' - 3 na cmentarzu Rakowickim oraz po jednej w Grębałowie, Podgórzu i na Batowicach.

- W czerwcu i lipcu trafiło do skarbonek 4736 złotych, a za kilka dni będziemy podliczać datki (od mieszkańców) sierpniowe i wrześniowe.

Na początek zdecydowaliśmy przeznaczyć pieniądze z tej zbiórki na renowację grobów piłsudczyków; szacujemy, że na razie wystarczy ich na 10 mogił - mówi Marta Potyran, kierownik Zespołu Cmentarzy ZCK.

Ponadto wytypowano 16 kolejnych zabytkowych grobowców (już nie żołnierskich) do odnowienia i rozpoczęto poszukiwania... sponsorów.

- Dotychczas udało się pozyskać osoby lub firmy, które zobowiązały się do sfinansowania restauracji sześciu z tych grobowców.

Król kurkowy Piotr Skalski postanowił przeznaczyć środki na grobowiec słynnego Michalika, a według pobieżnych szacunków może to kosztować około 12 tysięcy złotych - usłyszeliśmy w ZCK.

Na liście ''do zrobienia'' są także grobowce, m. in.: Szczepana Humberta, poety Edmunda Wasilewskiego, Ludwika Powidaja, Bolesława Wallek - Walewskiego, Juliusza Lea i Marii z Lubienieckich Dobrzańskiej (matki majora ''Hubala'').

- Choć niełatwo je było pozyskać, są też już firmy, które zajmą się restauracją grobowców i nagrobków, a chcemy, by odnawianie tych 16 obiektów zakończyło się jeszcze w tym roku.

To tylko pierwsza partia, gdyż my nadal będziemy szukali sponsorów, którzy sfinansowaliby prace przy kolejnych grobowcach - dodaje dyrektor Rybakiezy - Ralska.

Tekst: (J.ŚW)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 24 września 2005 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl