Kościuszko na tle epoki

 

W Krakowie ma powstać pierwsze w Polsce i na świecie muzeum z prawdziwego zdarzenia poświęcone temu bohaterowi i jego czasom.

Inicjatorzy starają się o fundusze.

Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie chce w Forcie przy tym kopcu urządzić ekspozycję pt. "Tadeusz Kościuszko - Bohater wciąż potrzebny".

- Projektowana wystawa stała ma trafiać do młodzieży i turystów z całego świata, przybliżając nie tylko postać Kościuszki, ale też trudne i burzliwe czasy, w których żył - wyjaśnia Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Autorem scenariusza ekspozycji jest Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W muzeum mielibyśmy m. in. przejść przez środek bitwy pod Racławicami.

Będą nam towarzyszyć jej odgłosy, znajdziemy się też pośród autentycznych kul z czasu insurekcji kościuszkowskiej, zatrzymanych w szklanych słupach.

Zajrzymy do wnętrza dworku szlacheckiego, które ma przywoływać tradycję, w jakiej wyrósł przywódca powstania.

Ma też być pokazana cela, przypominająca uwięzienie Kościuszki w Twierdzy Pietropawłowskiej.

W specjalnie przygotowanym basenie planuje się zwodować statek - będziemy wsiadać do kołyszącej się na wodzie karaweli, a wysiadać w... Ameryce.

Leszek Cierpiałowski podkreśla, że na świecie są tylko nieduże wystawy poświęcone temu bohaterowi, np. w domu, w którym mieszkał w Filadelfii.

To natomiast ma być pierwsze Muzeum Kościuszkowskie z prawdziwego zdarzenia, co więcej - ukazujace Kościuszkę na tle epoki.

Wystawa będzie przypominać m. in. wielkie wynalazki tamtego czasu, pierwszy lot balonem, odkrycia chemiczne, Konstytucję 3 maja, insurekcję...

Koszt całej inwestycji - łącznie z przykryciem szklanym dachem małego dziedzińca, rekonstrukcją fosy i kładek fortecznych czy montażem windy dla niepełnosprawnych - to 8 - 9 mln zł.

Komitet stara się o pieniądze z funduszy norweskich.

Na realizację trzeba 2 lat - jeśli prace ruszyłyby w przyszłym roku, będziemy zwiedzać muzeum od 2016 roku.

Opisy do załączników:
1 - Wnętrze dworku szlacheckiego

Wnętrze dworku szlacheckiego

Tekst: Małgorzata Mrowiec
Wizualizacja: Łukasz Sarnat
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 6 grudnia 2013 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl