Fort 41a Mydlniki

 

Fort 41a Mydlniki powstał w latach 1895 - 1896.

Niemal identyczny jak Fort 49 1/2a Mogiła.

Fort Mydlniki położony jest na wyniosłym wzgórzu, dominującym nad okolicą.

Należał do IV sektora obronnego, broniącym zachodniego odcinka Twierdzy Kraków, pomiędzy dolinami rzek Rudawy i Prądnika.

Zadaniem Fortu Mydlniki była obrona odcinka doliny Rudawy od strony północnej; współpracował w tym zadaniu z leżącym naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki, skalnym tradytorem w Olszanicy.

Budynek koszar ma uproszczoną postać parterową; wykonany jest z cegły i posiada gruby, betonowy strop, położony na stalowych, dwuteowych belkach.

Fort nie posiadał większych elementów pancernych, ma za to dobrze zachowany wał ziemny, znakomicie ukryty za podwójną fosą; nawet stojąc na pierwszym wale, nie widać co kryje się za następnym.

Załoga Fortu chowała się w koszarach szyjowych, bronionych od zapola wysuniętą kaponierą szyjową - tradytorem, dobudowanym w ramach modernizacji w 1910 r.

W kierunku zachodnim, ku czołu, wysunięty jest schron główny, z dwoma symetrycznymi pomieszczeniami (jednosalowe pomieszczenia koszar posiadają z boków dodatkowe otwory drzwiowe, przez które załoga Fortu - piechota - mogła szybko i skrycie zająć pozycje obronne) do którego dochodzi się leżącą w osi Fortu krótką poterną; wewnątrz znajduje się częściowo zasypana studnia forteczna oraz boczne pomieszczenia na magazynki.

Bardzo długi i stosunkowo silnie nachylony stok wału spłaszczonego ma charakterystyczny półkolisty narys; właśnie tutaj, chodząc po wałach, można łatwo sobie wyobrazić, jak wielkie straty ludzkie przyniósłby bezpośredni, czołowy atak na Fort, pod ogniem broni strzeleckiej i maszynowej obrońców (w innych fortach jest to już często niemożliwe, gdyż ich przedpola zostały zniekształcone i zabudowane).

Dalsze losy w skrócie:
Świetne położenie obronne Fortu Mydlniki próbowano wykorzystać we wrześniu 1939 r., obsadzając go na krótko załogą wojskową; niestety przestarzałe fortyfikacje Twierdzy Kraków nie były już w stanie zatrzymać niemieckiej nawałnicy.

Obecnie Fort Mydlniki stoi bezbronny, straszy pustymi oczodołami drzwi i okien (jak większość fortów zbudowanych w tym okresie, posiadał on pancerne wyposażenie w postaci okiennic i furt z kształtowników i blach stalowych łączonych nitami, ze strzelnicami dla karabinów, tylko zachowana rama wykonana z grubej stalowej belki i szyny w podłodze świadczą o tym, że były tu potężne stalowe drzwi, ryglowane grubą sztabą od wewnątrz, z przeziernikami i strzelnicami, z których można było prowadzić ogień do napastników atakujących od zaplecza), elementy pancerne zostały niestety zezłomowane.

Schodząc ze wzgórza na wschód, można skorzystać z dawnej drogi dojazdowej do Fortu, utwardzonej wapiennym tłuczniem, stanowiącej przykład znakomitego wkomponowania jej w krajobraz i możliwości skrytego podejścia do Fortu od zapola.

Masz inne informacje? - to proszę o kontakt.

Zespół dzieł obronnych:
Na południe od Fortu Mydlniki znajdowała się bateria artyleryjska, ale nie zachowały się po niej nawet ślady.

Krąg Twierdzy Kraków: Więcej zdjęć

Foto: Adam Kurelewicz

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl