Forteczna Misja z 9.03.08

 

9 marca 2008 r.

Miejsce zbiórki:
Przed Fortem Prokocim.

Godzina zbiórki: Od godz. 10 do 10:20.

Cel Fortecznej Misji: Przedewszystkim Fort 50 1/2 O Kosocice (Barycz), mam właśnie zezwolenie z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przy okazji reszta południowych fortów (taka tradycja i FM i wypraw KTK).

Uczestnicy: Wojciech, Łukasz, Kasia, Iza, Joanna, Filip, Agnieszka, ja, Adam, Misiek, Gosia, Miro, Robert, yay0.

Pogoda: Bardzo wiosennie ciepło (dzień wcześniej była szarówa i chłodno), bezchmurne niebo, czasem chmurka; nadchodzący tydzień to szkoda mówić, chłodno i deszczowo.

Podziękowania: Małopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Krakowie.

Relacja: Wreszcie odbyła się Forteczna Misja po kilkumiesięcznej przerwie; to uczestnicy KTK decydują gdzie się FM odbędzie, choć nie tym razem.

Mając zezwolenie na bezproblemowe zwiedzenie niedostępnego obiektu...

Po zbiórce poszliśmy na Fort 50 Prokocim, nowi uczestnicy nie widzieli go jeszcze a tym bardziej np. Kosocic czy Rajska.

Póżniej udaliśmy się pieszo w stronę Kosocic; wiosenna aura sprawiła, że kilka osób zaopatrzyło się w napoje bezalkoholowe w przydrożnym sklepiku :)

Niedługo byliśmy już przy schronie amunicyjnym, nieopodal kościoła.

W dalszej części zobaczyliśmy ponownie dwie kawerny; w tej co się da jeszcze wejść, (prawie) wszyscy wleżli do środka :)

Zbliżała się godzina (13) umówionego wejścia na Fort Kosocice (znany też jako Barycz), więc pora w drogę, na przystanku nieopodal Fortu dołączyła do nas Iza.

Jesteśmy przed zamkniętą bramką prowadzącą do Fortu 50 1/2 O Kosocice, zadzwoniłem, zaraz wyszła pani, która była poinformowana przez UW o naszym przybyciu, i otworzyła zamkniętą bramkę i zaprosiła nas na teren Fortu.

Wreszcie zobaczymy całość Fortu a nie tylko to co widać zza bramy ;)

Wszyscy rozpierzchli się oglądać do woli Fort ;)

Nie sposób było nie iść do kaponiery z wyśmienicie zachowanym wnętrzem i pancerzami (są i wcześniejsze zdjęcia z tego miejsca; poszukajcie w: Inne, Krąg).

Po zobaczeniu co się dało, kulturalnie wyszliśmy przez bramkę, tą którą nas wpuszczono, żegnając i dziękując gospodarzowi obiektu.

Jako, że nieopodal (kilka minut drogi) znajduje się bliżniaczy Fort 50 1/2 W Kosocice, wstąpiliśmy i tam; gospodarz nawet się cieszył, z naszego natarcia :)

Filip, Joanna i Agnieszka opuścili nas a my poszliśmy ku... Rajsku.

Coś na czasie: chciano wybudować nową drogę w pobliżu Fortu 51 Rajsko, która zagrażałaby przyrodzie i samemu obiektowi, ale na razie wstrzymano, po mocnych protestach organizacji ''Rajska Dolina''.

Sporo czasu spędziliśmy obchodząc każdy zakamarek Fortu Rajsko.

Przyszedł czas na rozstanie się, do kolejnej Fortecznej Misji a wcześniej do wyprawy KTK :)

Jednak nie wszyscy poszli do domu ;)

Adam, Misiek, Miro, i ja, poszliśmy dodatkowo zobaczyć szańce Rajska :) a na koniec już, ''odkryliśmy'' coś bardzo ciekawego: podstawę części zbiornika (służył do przechowywania solanki, którą transportowano do Bonarki), bardzo stara...

W czwórkę wróciliśmy pod ''Tesco'' na Wielickiej, a wcześniej przechodząc koło Fortu Prokocim, natknęliśmy się na przygotowania do kręcenia odcinka pewnego znanego serialu kryminalnego, pewnej stacji telewizyjnej :)

Nawet zagadaliśmy policję, która była przed Fortem.

Wyjątkowa i długa Forteczna Misja zakończyła się o godz. 18.

Szczegóły na poniższych zdjęciach i filmach video, zwłaszcza filmy pokażą całość...

Filmy w YouTube:
1 - Forteczna Misja z 9.03.08
2 - Forteczna Misja z 9.03.08 (cz. 2)
3 - Forteczna Misja z 9.03.08 (cz. 3)
4 - Forteczna Misja z 9.03.08 (cz. 4)
5 - Forteczna Misja z 9.03.08 (cz. 5)
6 - Forteczna Misja z 9.03.08 (cz. 6)

Foto: Adam Kurelewicz, Gośka, Miro

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl