24 wyprawa KTK - 43, 43a

 

24 wyprawa poprowadziła nas w okolice Fortu 43 Pasternik.

Zbiórka miała miejsce na pętli tramwajowej w Bronowicach Nowych, od godz. 10 do 10:20.

Chciało się przyjść (a nie tylko pisać, że się będzie; choć okoliczności ''w ostatniej chwili'' rozumiemy) następującym osobom: Wojciech, Mateusz, Adam (to już drugi) no i piszący te słowa.

Autobusem ''248'' podjechaliśmy w okolice Fortu Pasternik.

Najpierw zobaczyliśmy (w okolicy cmentarza) zachowane baterie artyleryjskie, i śmiało ruszyliśmy w stronę... Fortu 43 Pasternik; mimo, że to teren wojskowy (poligon, strzelnice) to jednak nie jest już aż tak wojskowy: przechodzi w ręce cywilne.

Weszliśmy na teren Fortu 43 Pasternik; nikt nas nie zatrzymał (poprzednio tak, patrz: 17 wyprawa KTK) więc spokojnie sobie zwiedzaliśmy...

Nadmienię, że Adam przyjechał na rowerze i oczywiście cały czas przeprawiał się razem z nim, ale bardzo też nam pomógł jako ''zwiadowca''.

Pogoda była pochmurna i nieco chłodna a czasem kropił deszcz, póżniej to się naprawdę rozlało (w mijającym tygodniu lało prawie cały czas; Wisła wystąpiła z brzegów).

Nadszedł czas na zobaczenie byłego poligonu wojskowego (współczesnego) i pozostawionych tam urządzeń wojskowych (co widać na niektórych zdjęciach) a na koniec wyprawy zostały resztki Fortu 43a Podchruście.

Poligon Pasternik to ogromne tereny, jest co zobaczyć...

Nie sposób napisać co się działo; fotki mówią same za siebie ale i tak nie wszystko...

Na poligonie tuż przed ruinami Fortu Podchruście dopadła nas niezła ulewa; nadszedł zapowiadany mocny front z opadami i ochłodzeniem...

A w ruinach Fortu 43a Podchruście aż coś się nie robi widząc do czego wojsko doprowadziło... i tu (jakby nad tym losem Fortu 43a) najmocniej zaczął padać deszcz...

Po chwili pogoda się poprawiła, tą samą trasą wróciliśmy w okolice Fortu Pasternik, a stamtąd Adam wrócił na rowerze a my na autobus ''248'', którym przyjechaliśmy na pętlę w Bronowicach Nowych, i tramwajem ''13'' powróciliśmy każdy w swoje okolice.

24 wyprawa KTK zakończyła się o godz. 16.

Następna, 25 wyprawa KTK - jubileuszowa i niezwykła, bo z ogniskiem fortecznym.

Foto: Adam Kurelewicz

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl