26 wyprawa KTK - FB 36, FB 35, IS III-1

 

26 wyprawa KTK była ostatnią w tym roku i ostatnią w różnych terminach: od nowego 2008 roku wyprawy KTK odbywać się będą regularnie co 2 miesiące czyli 6 razy w roku (zobacz szczegóły).

26 wyprawa zaprowadziła nas w... Las Wolski.

Las Wolski i ''skryte'' (w innych okresach roku pozarastane) wśród niego fortyfikacje ziemne: szańce piechoty, baterie artyleryjskie...

To jest pierwsza część wyprawy, druga część będzie na wiosnę a wtedy zobaczymy pozostałe fortyfikacje, znajdujące się poza Lasem Wolskim.

A oto w wielkim skrócie przebieg 26 wyprawy KTK.

Zbiórka była na pętli tramwajowej na Salwatorze w godzinach od 10 do 10:20.

Nie zawiedli: Wojciech, Mateusz, Adam.

Pan Adam przyjechał na rowerze, który... zostawił przypięty do słupa, zaraz przed oknami budynku MPK.

Pogoda nam szczególnie dopisywała: ani nie padał deszcz, ani śnieg, ani nie było zimno i co najważniejsze, słońce prawie cały czas nam towarzyszyło wraz z nieco rozchmurzonym niebem.

Poszliśmy pieszo przez: al. Waszyngtona, minęliśmy Fort 2 Kościuszko, dalej już szliśmy alejką by zboczyć z niej i iść wśród drzew, krzaków, przepaści i... ładnych widoków, które się wyłaniały zza opadających mgieł.

I stanęliśmy przed pięknym widokiem na Las Wolski: mgła opadała, słońce przebijało się przez malownicze chmury...

Wąwozami, dróżkami, wśród drzew, zachwycających widoków, doszliśmy najpierw do Zoo, a stamtąd asfaltowymi alejkami spacerowymi do Kopca Piłsudskiego; nim weszliśmy na jego szczyt zrobiliśmy sobie małą przerwę na napicie się ciepłej herbaty z naszych termosów.

Widoki przepiękne ze szczytu Kopca Piłsudskiego: zdjęcia co nieco obrazują ale nie ma to jak widok na... własne oczy i zmysły...

Zeszliśmy z kopca i poszliśmy już ''szukać'' celów tej wyprawy.

Najpierw zobaczyliśmy (niektórzy ponownie) schron amunicyjny i baterię artyleryjską FB 36 Ostra Góra - teraz to chociaż widać jej położenie i układ a nie zieloną kępę drzew, krzaków w pozostałych częściach roku... ale i tak trudno to wszystko objąć... zrobiła na nas wrażenie.

Kolejnym celem była bateria artyleryjska FB 35 Srebrna Góra (naprzeciw klasztoru Kamedułów na Bielanach).

A na końcu poszliśmy zobaczyć szaniec piechoty IS III-1 Gumańczy Dół, ten wygląda nieżle... ale i tak wszędzie rosną drzewa, krzaki...

Już się dzień miał ku końcowi; słońce zachodziło, i robiło się coraz ciemniej, a my w wesołej atmosferze i pogawędkach wracaliśmy przez coraz bardziej tonący w mroku Las Wolski...

Zahaczyliśmy też (ja po raz drugi w tym roku) o zamek i basztę w Przegorzałach.

Drogą, alejkami, koło Kopca Kościuszki i Fortu Kościuszko, zaszliśmy w zupełnych już ciemnościach na pętlę tramwajową na Salwatorze.

Adam nieco się martwił o rower ale na szczęście nikt go nie zwinął sprzed oczu MPK :)

Wojciech pojechał tramwajem linii ''2'' a ja z Mateuszem ''6''.

26 wyprawa KTK zakończyła się o godzinie 17:18.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia - Wesołych i Radosnych Świąt!

A z okazji Nowego 2008 Roku - Do Siego Roku!!!

Filmy w YouTube:
1 - 26 wyprawa KTK
2 - 26 wyprawa KTK (cz. 2)

Foto: Adam Kurelewicz

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl