7 wyprawa KTK - 31, 33, 32

 

7 wyprawa wreszcie się odbyła (pierwotny termin został przesunięty ze względu na brzydką pogodę jaka była na początku maja).

Jak już wiadomo, została zmieniona strategia działania naszego Kręgu Twierdzy Kraków.

Zaczęła się o godz. 12:15 pod zabytkowym kościółkiem św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty, nieopodal Fortu św. Benedykta a zakończyła się o godz. 17:15.

Dzień od rana piękny z malowniczymi chmurkami i upalny.

Ale to nie przypadek, że 7 wyprawa właśnie tu się zaczęła...

Od wielu miesięcy trwa w Podgórzu, wielki protest wobec koncepcji zagospodarowania Fortu 31 św. Benedykta, przedstawionej przez stowarzyszenie ''Instytut Sztuki'' (po więcej szczegółów zapraszam do działu Wieści).

Ruszyła wielka kampania przeciwko ''IS''.

Na stronie o Podgórzu i nie tylko www.podgorze.pl są też najnowsze informacje o akcji ratowania Fortu 31 św. Benedykt i Wzgórza Lasoty przed dewastacją przez ''Instytut Sztuki''.

No i właśnie my też w ramach naszego KTK postanowiliśmy zaprotestować (nasze stanowisko znacie z forum) dobitnie...

''Instytut Sztuki'' ze swoimi pomysłami koncepcji (jeszcze mały krok i dostaną pozwolenie na budowę) zagospodarowania Fortu św. Benedykta niech idzie gdzie pieprz rośnie!

A niejaki prezydent miasta Krakowa (co zgodził się) co w swej kampanii wyborczej mówił, że będzie chronić forty Twierdzy Kraków a odstawia takie numery niech nie myśli, że Podgórze jeszcze go kiedyś poprze!

Taki rajd dziś: Kościółek św. Benedykta, Fort 31 św. Benedykt, resztki umocnień łączących Fort 31 św. Benedykt z nieistniejącym Fortem 33 Krzemionki (zachowana część bastionu VIII Twierdzy Kraków), fortyfikacje ziemne w Parku Bednarskiego, nieistniejący Fort 32 Krzemionki (mieści się tu Telewizja Kraków oraz ślady umocnień ziemnych i ziemno - murowanych), kopiec Krakusa i ślady ziemne nieistniejącego też Fortu 32 Krakus i jeszcze coś... ale to póżniej.

Kościół św. Benedykta powstał w XI - XII w.

Styl romańsko - gotycki.

Skromny wystrój zewnętrzny, dach gontowy, barokowa sygnaturka.

We wnętrzu barokowa posadzka, ołtarz.

Na zewnątrz i wewnątrz tablice z epitafiami z okresu początków miasta Podgórza.

Pod posadzką zachowane pozostałości rotundy z X w.

Od zachodu przylegała do kościółka budowla (palatium?).

Od południa kościółek oddzielony był od reszty szczytu wzgórza głębokim na kilka metrów jarem, zasypanym w czasie budowy umocnień austriackich.

Fort 31 św. Benedykt, wzniesiony w latch 1853 - 56 według projektu wybitnego inżyniera wojskowego Augusta Cabogi, jedna z pierwszych fortyfikacji Twierdzy Kraków.

Fort typu górskiego, o unikatowej formie zwanej ''basztą maksymiliańską'', jeden z ostatnich tego typu zachowanych w Europie.

Zewnętrzny, skromny wystrój nawiązuje do neogotyku.

W sieni przesuwany most na rolkach.

Wokół Fortu umocnienia ziemne, połączone z fortyfikacjami bastionowymi.

Bastion VIII fortyfikacji ziemnej łączącej Forty 31 św. Benedykt i Fort 32 Krzemionki (nieistniejący), powstał w 1888 r.

Zachowany wał ziemny i fosa kuta w skale.

Obiekt silnie uszkodzony w czasie budowy trasy ''Telewizyjnej''.

W pobilżu bastionu okrągłe podstawy betonowe dla dział obrony przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej, wzniesione przez Niemców.

Na terenie Parku im. Wojciecha Bednarskiego, znajdują się fortyfikacje ziemne z XVIII w. (?), prawdopodobnie austriackie z okresu po I rozbiorze.

Wielką stratą było zniszczenie w latach 50. XX wieku unikatowych fortów Krzemionki i Krakus.

Z Fortu 32 Krzemionki (bliżniaczy jak Fort 31 św. Benedykt) zachowane są umocnienia ziemne i ziemno - murowane wokół ''baszty'', obecnie mieści się tutaj Telewizja Kraków - nomen omen dziś miała Dzień Otwarty dla mieszkańców, skorzystałem co nieco.

Serpentyna dojazdowa do Fortu 32 Krakus - niezwykle piękne widokowo i bardzo dobrze zachowane zabytkowe dzieło inżynierii wojskowej.

Kopiec Krakusa, powstał w VI - VII W., najstarsza budowla Krakowa.

We wnętrzu zachowana konstrukcja (drewniany słup i wiklinowe, plecione przegrody).

Z kopca można podziwiać znakomitą panoramę Kazimierza i Krakowa, widoczne są historyczne budowle miasta w doskonałym oświetleniu o wszystkich porach dnia.

Fort 33 Krakus a raczej jego ruiny (pod ziemią), powstał w latach 1849 - 1851.

Był najstarszym fortem Twierdzy Kraków, o unikatowym charakterze.

Składał się z obwodu, utworzonego przez ziemno - murowane umocnienia (zachowany czytelny ślad wokół kopca) i piętrowego budynku koszarowego o neogotyckiej architekturze.

I jeszcze zostało kilka budowli do odwiedzenia w ramach Kręgu Twierdzy Kraków w tym terenie...

Zwiedziłem też stary Cmentarz Podgórski po części zniszczony i okrojony w latach: 1942 - 44 i... w 1976 - 79 gdy budowano ul. Telewizyjną (obecnie Al. Powstańców Śląskich), aż serce ściska się na to co tam jest i tego czego już nie ma...

Foto: Adam Kurelewicz

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl