Strzelnica przyciąga inwestorów

 

Domy jednorodzinne, hotel ze strzelnicą albo kompleks kortów tenisowych z ogólnodostępnym parkiem - to pomysły prywatnych inwestorów na zagospodarowanie terenów na wzniesieniu za zabytkową strzelnicą na Woli Justowskiej.

Miasto rozpatruje dwa wnioski o ''wuzetki'' na ten obszar.

Jeden dotyczy budowy na nim 16 domów jednorodzinnych, domu o charakterze rezydencjonalnym oraz dwóch galerii sztuki (został złożony w 2004 r. przez firmę Reden).

Drugi (złożony w 2005 r. przez fundację ''Wawel - Sport'') zakłada budowę hotelu ze strzelnicą i obiektami sportowo - rekreacyjnymi.

Do wznowienia obydwu postępowań był zobligowany Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa po tym, jak opracowywanie planu zagospodarowania dla tego obszaru zostało zaskarżone.

- Wniosek dotyczący budowy domów jednorodzinnych został negatywnie zaopiniowany przez władze konserwatorskie.

W przypadku hotelu ze strzelnicą już raz wydaliśmy odmowę, ale druga instancja ją uchyliła i ponownie rozpatrujemy ten wniosek - informuje Stanisława Górska, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK.

Bardzo atrakcyjnym terenem jest zainteresowany również kolejny inwestor - spółka Wola Sport Paradise, która na obszarze przy ul. Królowej Jadwigi w sąsiedztwie budynku zabytkowej strzelnicy prowadzi halę tenisową oraz otwarte korty tenisowe.

Na swoim terenie zamierza otworzyć przylegający do kortów ośrodek rekreacyjno - sportowy, a na wzniesieniu chce wybudować kompleks kortów tenisowych oraz ogólnodostępny park.

- Zamierzamy złożyć wniosek o wydanie ''wuzetki'' dotyczącej zagospodarowania terenu pod korty tenisowe.

Można je wybudować na zasadzie zgłoszenia, ale my nie możemy tego zrobić, ponieważ nie jesteśmy właścicielem terenu.

Będziemy zabiegać w mieście o jego wydzierżawienie na 30 lat - mówi Anna Drożdż z zarządu spółki Wola Sport Paradise.

Teren o powierzchni ponad 5 ha, który spółka chce otrzymać od miasta, wznosi się w górę od hali tenisowej w kierunku Lasu Wolskiego.

Zaplanowano tam 15 nowych kortów tenisowych oddzielonych od siebie zielenią z fontannami.

Na samej górze zaprojektowano ogólnodostępny park.

Obszar, o który stara się spółka Wola Sport Paradise, jest własnością Skarbu Państwa.

Niedawno miasto odzyskało go od fundacji ''Wawel - Sport'', która w 1993 r. otrzymała ten teren wraz z działką, z zabytkową strzelnicą z 1886 r. (widoczną od strony ul. Królowej Jadwigi), w celu zagospodarowania go pod działalność sportowo - rekreacyjną oraz odnowienia strzelnicy, ale nic tam nie zrobiła.

Niedawno Wydział Architektury odmówił natomiast wydania pozwolenia na budowę w przypadku wniosku firmy Bud - Center z kapitałem izraelskim, która jest właścicielem części działki od strony ul. Królowej Jadwigi i chce wyremontować zabytkową strzelnicę oraz dobudować do niej galerię handlową.

Ta propozycja została mocno oprotestowana przez okolicznych mieszkańców.

Tekst: (TYM)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 28 listopada 2007 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl