Fort św. Benedykta z kłódką, bez koncertów

 

O rozwiązanie umowy dzierżawy Fortu św. Benedykta ze Stowarzyszeniem ''Instytut Sztuki'' zwrócił się do prezydenta Krakowa radny z Podgórza Zygmunt Włodarczyk.

W listopadzie tego roku minęło dziewięć lat od chwili przekazania Stowarzyszeniu Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'' w bezpłatne użytkowanie Fortu św. Benedykta wraz z działką o powierzchni 4,5 ha.

- W tym czasie poza przygotowaniem kilku projektów, które zostały oprotestowane przez wiele środowisk i odrzucone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, stowarzyszenie nie rozpoczęło adaptacji obiektu na cele centrum kultury, co było przedmiotem umowy - zaznacza radny Włodarczyk.

Dodaje, że w pażdzierniku przez kilka tygodni Fort pozostawał beż żadnego zabezpieczenia: - W środku wandale palili ogniska.

Stowarzyszenie ''Instytut Sztuki'' zajęło się sprawą dopiero po interwencji lokalnych mediów.

Zdaniem radnego Włodarczyka miasto powinno poszukać gospodarza, który wkrótce zagospodaruje niszczejący obiekt z pożytkiem dla mieszkańców.

Wczoraj Fort wizytowali przedstawiciele władz konserwatorskich.

- Na miejscu stwierdziliśmy, że Fort jest odpowiednio zabezpieczony na zimę i nic mu nie zagraża.

Było do niego włamanie, podczas którego naruszono tylko kłódkę w prowizorycznej bramie.

Usterki usunięto - informuje Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków.

''Instytut Sztuki'' chciał Fort zaadaptować na salę koncertową, co wiązało się z przykryciem zabytkowego obiektu kopułą.

Tekst: (TYM)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 1 grudnia 2007 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl