Przełom w sprawie działki przy Muzeum Lotnictwa

 

Działka przy ul. Cieślowskiego w Krakowie, którą Agencja Mienia Wojskowego dwukrotnie próbowała sprzedać inwestorom komercyjnym, będzie jednak zagospodarowana na Lotniczy Park Kulturowy.

Jak się dowiedzieliśmy, w najbliższym czasie Urząd Marszałkowski zwróci się do Agencji Mienia Wojskowego z wnioskiem o zakup tej nieruchomości w trybie bezprzetargowym.

- Działkę kupimy za ok. 2,5 mln zł, bo wysokość bonifikaty została już uzgodniona z agencją - potwierdza Marek Sowa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

To oznacza, że samorząd województwa otrzyma nieruchomość za ok. jedną trzecią jej wartości.

W ubiegłym roku AMW dwukrotnie wystawiała 3,6 ha przy ul. Cieślowskiego na przetarg, ale żadnemu inwestorowi nie udało się otrzymać pozytywnej opinii konserwatora zabytków dla planów zagospodarowania tego terenu.

Wtedy cena wywoławcza nieruchomości została ustalona na 22 mln zł.

Wprawdzie wycena rzeczoznawcy określała wartość działki na 11 mln zł, ale agencja ustaliła cenę wywoławczą na poziomie dwukrotnie wyższym, bo przy sprzedaży AMW musiała zastosować 50 - proc. bonifikatę (teren jest wpisany do rejestru zabytków).

Nowy operat szacunkowy (poprzedni stracił ważność pod koniec ubiegłego roku) mówi już o kwocie ok. 7,5 mln zł, uwzględnia on m. in. to, że można zabudować zaledwie 10 proc. działki.

- Jak tylko otrzymamy te 3,6 ha przystąpimy do uporządkowania terenu - zapewnia Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego.

O nieruchomość przyległą do terenów muzeum jego kierownictwo oraz władze województwa starały się od kilku lat, bo będzie on elementem Lotniczego Parku Kulturowego.

- Zakładamy odtworzenie co najmniej dwóch hangarów, które kiedyś stały w tym miejscu - dodaje dyrektor Radwan.

Tekst: (GEG)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 29 września 2009 r.


Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl