Twierdza Kraków na pl. Szczepańskim

 

W okresie zaboru austriackiego na terenie Krakowa i okolic powstał jeden z największych zespołów obronnych ówczesnej Europy.

Do dziś Twierdza Kraków liczy około 140 obiektów, m. in. forty, magazyny, zespoły koszarowe; właśnie im poświęcona jest wystawa plenerowa ''Forty Twierdzy Kraków'', która została otwarta na placu Szczepańskim.

Twierdza Kraków jest jedną z największych wielkich twierdz pierścieniowych, które powstały w XIX w.

Pierwsze obiekty zaczęły powstawać w Krakowie od momentu, gdy miasto znalazło się w 1848 r. w granicach Cesarstwa Austrii.

W Krakowie znajduje się 35 fortów, 4 ostrogi bramne, 15 schronów amunicyjnych, baterie, szańce, kawerny.

Większość obiektów jest jednak niezagospodarowana i niedostępna dla zwiedzających; popada w coraz większą ruinę.

Wystawa ''Forty Twierdzy Kraków'' prezentując obiekty obronne zespołu - głównie forty, ma pokazać nie tylko możliwości ich adaptacji i użytkowania, ale też ginący krajobraz warowny.

Można ją oglądać do 6 listopada; jej organizatorem jest Oddział Ochrony Zabytków Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Została zorganizowana z okazji Dnia Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa i w związku z 8. Regionalną Konferencją Miast Środkowo i Wschodnioeuropejskich zrzeszonych w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), która trwa w Krakowie do 16 września.

Tekst: (J.ŚW)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 15 września 2010 r.


Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl