Twierdza Kraków na pl. Szczepańskim
W okresie zaboru austriackiego na terenie Krakowa i okolic powstał jeden z największych zespołów obronnych ówczesnej Europy.
Do dziś Twierdza Kraków liczy około 140 obiektów, m. in. forty, magazyny, zespoły koszarowe; właśnie im poświęcona jest wystawa plenerowa ''Forty Twierdzy Kraków'', która została otwarta na placu Szczepańskim.
Twierdza Kraków jest jedną z największych wielkich twierdz pierścieniowych, które powstały w XIX w.
Pierwsze obiekty zaczęły powstawać w Krakowie od momentu, gdy miasto znalazło się w 1848 r. w granicach Cesarstwa Austrii.
W Krakowie znajduje się 35 fortów, 4 ostrogi bramne, 15 schronów amunicyjnych, baterie, szańce, kawerny.
Większość obiektów jest jednak niezagospodarowana i niedostępna dla zwiedzających; popada w coraz większą ruinę.
Wystawa ''Forty Twierdzy Kraków'' prezentując obiekty obronne zespołu - głównie forty, ma pokazać nie tylko możliwości ich adaptacji i użytkowania, ale też ginący krajobraz warowny.
Można ją oglądać do 6 listopada; jej organizatorem jest Oddział Ochrony Zabytków Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Została zorganizowana z okazji Dnia Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa i w związku z 8. Regionalną Konferencją Miast Środkowo i Wschodnioeuropejskich zrzeszonych w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), która trwa w Krakowie do 16 września.
Tekst:
(J.ŚW)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 15 września
2010 r.