Kolejne wersje

 

- Pod koniec marca otrzymałem kolejną wersję projektu zagospodarowania Fortu św. Benedykta.

Napisałem swoje uwagi i czekam, aż projektant do nich się dostosuje - poinformował Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków na posiedzeniu Komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta.

Fort chce zagospodarować Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'', które dzierżawi obiekt.

Poprzedni projekt zakładał wyburzenie jednej kondygnacji Fortu i nadbudowę dwóch, konserwator nie zgodził się jednak na to.

Teraz, zgodnie z poprawionym projektem, nie ma mowy o wyburzaniu, tylko o dobudowaniu 2 kondygnacji: po wykonaniu dachu, Fort miałby zostać podwyższony o 8 m w najwyższym punkcie.

Inwestor deklaruje, że zrekonstruuje część Fortu, zachowa stare drzewa, uporządkuje otoczenie i udostępni Fort do zwiedzania w godzinach, kiedy nie będą odbywały się imprezy.

Na parterze miałyby funkcjonować biura, na I piętrze galeria, na drugim foyer i kawiarnia, a na ostatnim sala wielofunkcyjna na ok. 800 widzów.

Obok Fortu, przy zbiegu ul. Rękawki i Wielickiej, planuje się wybudowanie parkingu na 180 samochodów.

- Korzyścią tego rozwiązania jest to, że nie ma już mowy o wyburzaniu, tylko o zachowaniu Fortu włącznie z uzupełnieniem ubytków.

Moje zasadnicze wątpliwości budzą w dalszym ciągu gabaryty sali wielofunkcyjnej, która jest zdecydowanie za duża.

W piśmie do inwestora zaleciłem jej pomniejszenie, m. in. poprzez obniżenie wysokości i czekam teraz na kolejną wersję projektu - relacjonował Jan Janczykowski.

''Instytut Sztuki'' obecnie użytkuje Fort.

Na podstawie umowy z miastem jest zobligowany tylko do utrzymania obiektu w należytym stanie, wykonania bieżących remontów.

W umowie nie ma mowy o inwestycji.

Jeśli koncepcja rozbudowy zostanie zatwierdzona, miasto podpisze z ''Instytutem Sztuki'' aneks do umowy, w którym powinno zadbać o zabezpieczenie swoich interesów, aby po zakończeniu okresu użytkowania inwestor nie zwrócił się do gminy o zwrot kosztów przebudowy.

''Instytut Sztuki'' planuje pozyskać większość pieniędzy na rozbudowę Fortu z funduszy unijnych.

Tekst: (AM)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 14 kwietnia 2004 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl