Po przetargu oraz zabytkowa komórka

 

Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta postanowiła wystąpić z kolejnym wnioskiem dotyczącym krakowskich fortów.

Radni apelują do prezydenta, by przetarg na zarządzanie obiektami Twierdzy Kraków odbył się po ustaleniu właściwych zasad, które gwarantowałyby dobrego i fachowego zarządcę dla zabytkowego zasobu.

Jak informowaliśmy, radni dwa tygodnie temu domagali się, by przetarg na zarządzanie fortami, zaplanowany na 10 maja, został wstrzymany, a forty wydzielone z zasobu gminnego.

Przetarg jednak się rozpoczął - 10 maja otwarto oferty, jednak dwa zgłoszenia do przetargu nie spełniły wymogów formalnych.

Ryszard Gąsiorowski, wicedyrektor Zarządu Budynków Komunalnych, poinformował, że w związku z tym, że umowy starych zarządców wygasają z końcem czerwca, ZBK sam musi zająć się zarządem fortami.

Wystąpił też z wnioskiem, by forty zabrać ZBK i oddać pod pieczę Oddziału Ochrony Zabytków.

Genowefa Zań - Ograbek, miejski konserwator zabytków, stwierdziła, że nad fortami sprawuje nadzór merytoryczny, natomiast o zarządzie mowy być nie może.

- Wszystkie budynki zabytkowe są w ZBK, ich przejęcie nie mieści się w naszych kompetencjach - podkreśliła.

Ta dyskusja doprowadziła radnych do konkluzji, że konieczne jest stworzenie specjalistycznej komórki, która zajmowałaby się zabytkowym zasobem gminnym.

Wniosek taki postanowili skierować do prezydenta.

Zgodzono się także, iż ewentualny przetarg powinien być nakierowany na podmioty specjalistyczne, potrafiące zadbać o cenne zabytki forteczne.

Tekst: (WT)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 21 maja 2004 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl