Najdroższy Fort

 

Na zaproszenie Fundacji Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego ''Janus'' radni z Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta odwiedzili wczoraj Fort Tonie.

Obiekt zaczęto budować w 1879 roku jako fort artyleryjski, potem jednak przebudowano go na pancerny.

- To najdroższy obiekt Twierdzy Kraków - jego budowa i przebudowy kosztowały 3 mln koron, podczas gdy inne forty budowano średnio za 1,5 mln koron - opowiadali miłośnicy fortów w czasie oprowadzania.

Radni oglądnęli wieże pancerne, byli w fosie strzelniczej, spacerowali korytarzami fortecznymi.

Fundacja chciałaby w tym Forcie urządzić muzeum Twierdzy Kraków, w którym prezentowano by ekspozycję poświęconą I i II wojnom światowym oraz zabytki techniki militarnej i cywilnej.

Fundacja obecnie dysponuje już ok. 100 eksponatów, np. samochodami czy silnikami, które zostały odrestaurowane i mogą być prezentowane na wystawach.

Przedstawiciele fundacji uważają, że Fort w Toniach jest świetnym miejscem na tego rodzaju muzeum - przez lata był on w rękach wojskowych, potem przeszedł do gminy: nie został zdewastowany, ponieważ jest pilnie strzeżony.

Radni postanowili wystosować do prezydenta miasta wniosek o zapoznanie się z propozycją fundacji ''Janus'', która chciałaby przejąć w zarząd wszystkie obiekty forteczne Krakowa, wdrożyć program rewitalizacji zespołu fortów oraz wypromować je jako atrakcję turystyczną.

Oprócz tego wnioskowali, by władze miasta stworzyły podstawy do organizowania muzeum twierdzy i techniki.

Tekst: (WT)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 25 czerwca 2004 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl