Harcerskie muzeum powstanie w Forcie

 

Dwa lata od rozstrzygnięcia konkursu na koncepcję architektoniczną Muzeum Ruchu Harcerskiego pojawia się szansa na jej realizację.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa sfinansuje w tym roku połowę kosztującego 143 tys. zł projektu wykonawczego.

Gmina Kraków opłaci pozostałą część projektu.

Koncepcja powstała w Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie z siedzibą w Koluszkach zakłada odnowienie obecnych, mocno zdegradowanych zabudowań i stworzenie za nimi drugiego nowoczesnego pawilonu.

Oba obiekty ma połączyć przestrzeń z przeszklonym dachem.

Muzeum ma być równocześnie zapleczem dla obozów harcerskich.

Budowa muzeum w Forcie Łapianka (zwanym także Jugowice) to ogromna szansa dla tego zabytkowego obiektu, który dziś jest w fatalnym stanie.

- W zabytku tym były magazyny wojskowe, a w latach 80. funkcjonowała myjnia butelek - mówi Maciej Wilamowski, dyrektor SKOZK.

Obiekt zbudowano w latach 1897 - 1898, w okresie wzmacniania siły obronnej Twierdzy Kraków, jako mały międzypolowy fort pancerny.

Powstał obok traktu wiedeńskiego, w sąsiedztwie Fortu artyleryjskiego Borek (w tym obiekcie gmina chce zlokalizować dom kultury).

Łapianka z terenem prawie 3,5 ha była wyposażona w cztery wieże - lawety pancerne z armatami.

Właśnie znakomita lokalizacja Fortu pozwoliła na rekomendowanie go na siedzibę przyszłego Muzeum Ruchu Harcerskiego - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Obiekt znajduje się w odległości 300 m od głównej drogi Kraków - Zakopane, na wysokości uzdrowiska Swoszowice.

Część prac przygotowawczych już wykonano: dokonano wyburzenia wtórnych niezabytkowych obiektów, opracowano inwentaryzację architektoniczną, inwentaryzację zieleni oraz wstępnie uporządkowano teren.

Jak zapewnił podczas prezentacji koncepcji zagospodarowania Fortu Borek Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, budowa muzeum w Krakowie ma pełną akceptację prezydenta Bronisława Komorowskiego, który kiedyś był instruktorem harcerskim.

Konkurs na koncepcję nowego obiektu ogłoszono z okazji obchodów 100 - lecia harcerstwa, które powstało właśnie w Krakowie.

Tekst: Anna Agaciak
Wizualizacja: Archiwum
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 15 lipca 2013 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl