Benedykt z blachą

 

''Kontrowersyjna i agresywna'' - tak najnowszą propozycję nadbudowy Fortu św. Benedykta nazwał Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków.

Wczoraj podczas spotkania w siedzibie krakowskiego SARP przedstawiono najnowszy pomysł adaptacji Fortu św. Benedykta na salę wielofunkcyjną.

Inwestycję, wykorzystując dofinansowanie z Unii Europejskiej, chce zrealizować, działające przy Akademii Ekonomicznej, Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'', które działkę o powierzchni ponad 4 ha, zabudowaną zabytkowym Fortem otrzymało od miasta w 2000 r. w użytkowanie na 25 lat.

Zgodnie z najnowszym projektem adaptacji Fortu, autorstwa Piotra Gajewskiego, wjazd do obiektu zaplanowano od al. Powstańców Śląskich.

Będzie on prowadził do 3 - poziomowego parkingu podziemnego pod wzgórzem Lasoty.

Z parkingu będzie się można przedostać do Fortu przy pomocy wieży komunikacyjnej, którą wyznaczono obok zabytkowego obiektu.

Znajdujące się w niej windy mają wjeżdżać na 3 poziomy Fortu.

Na pierwszym z nich zabytkowe wnętrza zostaną odnowione i będą wyeksponowane w swojej historycznej formie (światła i ogrzewanie będą ukryte).

Na tym poziomie nie znajdzie się żadne pomieszczenie o funkcjach użytkowych.

Na wyższej kondygnacji zaplanowano m. in. foyer, restaurację z tarasem widokowym oraz pomieszczenia techniczne.

Ostatnią kondygnację ma tworzyć nadbudowana nad istniejącą strukturą Fortu kopuła z blachy miedziowej o wysokości około 8 m.

Pod nią znajdzie się sala na 800 osób.

Z kopuły będzie się można przedostać na niewielki punkt widokowy w formie gniazda.

Jan Janczykowski uznał, że punkt widokowy jest dodatkową ''naroślą''.

Zwrócił również m. in. uwagę, że większość prac związanych z wydrążeniem parkingu przeprowadzana byłaby metodą odkrywkową, a on zgodził się na metodę górniczą.

Tekst: (TYM)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 17 czerwca 2005 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl