Przekopią wzgórze

 

W najbliższym czasie rozpoczną się badania archeologiczne na terenie Wzgórza Lasoty.

Mają one dać odpowiedż, czy w jego wnętrzu jest możliwe wydrążenie podziemnych garaży.

Dziś w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków ma zostać podpisana decyzja, która zezwoli na wykopy na wzgórzu.

- Jest już gotowy program badań.

W całości został on skonsultowany z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Pozostało więc już jedynie podpisanie decyzji zezwalającej na prowadzenie prac archeologicznych w I etapie badań.

Nie ma żadnych przeciwskazań, by takie prace się rozpoczęły.

Będą to pierwsze tego typu badania prowadzone na Wzgórzu Lasoty na tak dużą skalę - informuje Andrzej Siwek, zastępujący czasowo małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Badania zostaną przeprowadzone na zlecenie Stowarzyszenia Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'', które we wnętrzu Wzgórza Lasoty planuje utworzyć garaże na 290 miejsc.

Mają one obsługiwać wielofunkcyjną salę na 800 osób, na którą ma zostać zaadaptowany, stojący na wzgórzu, zabytkowy Fort św. Benedykta.

''Instytut Sztuki'' działkę o powierzchni ponad 4 ha zabudowaną Fortem otrzymał od miasta w 2000 r. w użytkowanie na 25 lat.

Koncepcja proponowana przez ''Instytut Sztuki'' wywołała protesty (podpisało się pod nimi ponad 3 tys. osób) okolicznych mieszkańców i Rady Dzielnicy XIII.

Nie zgadzają się oni na nadbudowę Fortu blaszaną kopułą (pod nią mieściłaby się sala wielofunkcyjna) i drążenie we wzgórzu podziemnych garaży (taka koncepcja powstała po protestach przeciwko stworzeniu naziemnych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Fortu).

- Zlecone przez nas badania archeologiczne mają przede wszystkim dać odpowiedż, czy podziemne garaże mogą powstać w tym miejscu.

Prace będą prowadzić krakowscy specjaliści z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego.

Za badania zapłacimy przed rozpoczęciem prac, tak by nie było podejrzeń, że płacąc po ich zakończeniu oczekujemy sprzyjających dla nas rozstrzygnięć - mówi Jacek Wilczyński, prezes Stowarzyszenia ''Instytut Sztuki''.

Szacuje się, że adaptacja Fortu wraz z wydrążeniem parkingu będzie kosztować 20 - 25 mln zł.

''Instytut Sztuki'' dysponuje już decyzją o warunkach zabudowy i otrzymał w 2004 roku promesę ministra kultury do współfinansowania inwestycji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Tekst: (TYM)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 28 lipca 2005 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl