Rozwiązanie za głosy

 

Sprawa nadbudowy i adaptacji na salę koncertowo - konferencyjną Fortu św. Benedykta zdominowała spotkanie prezydenta Jacka Majchrowskiego z mieszkańcami Dzielnicy XIII Podgórze.

Sporną inwestycję, na własny koszt, chce przeprowadzić Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'', które w 2000 r. otrzymało od miasta w użytkowanie na 25 lat, położoną na Wzgórzu Lasoty, działkę o powierzchni ponad 4 ha, zabudowaną Fortem św. Benedykta.

Plany zakładają, że salę w Forcie, na ok. 800 widzów, miałaby przykryć blaszana kopuła.

Dodatkowo proponuje się utworzenie we Wzgórzu Lasoty podziemnego parkingu, z którego do sali można byłoby się przedostawać windami umieszczonymi w wieży komunikacyjnej znajdującej się obok Fortu.

Pod protestem przeciwko inwestycji podpisało się około 5 tys. osób.

Podczas spotkania jeden z mieszkańców przekonywał prezydenta, że jeżeli w zbliżających się wyborach samorządowych nie chce stracić tysięcy głosów, to powinien doprowadzić do rozwiązania umowy z ''Instytutem Sztuki''.

- Jeżeli ktoś chce coś zrobić w Krakowie i to sfinansować, to dajmy mu szansę, a póżniej to oceniajmy.

Jeżeli rozwiążemy umowę to inwestor odejdzie.

Kto wtedy utrzyma Fort? - pytał prezydent.

Większość uczestników spotkania uważała, że po rozwiązaniu umowy miasto mogłoby ogłosić przetarg i na pewno znalazłby się chętny na zagospodarowanie tak atrakcyjnego terenu.

- W Krakowie jest wiele fortów wystawianych na przetarg i nie ma zainteresowania - ripostował prezydent.

Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu UMK, dodała: - Zachęcanie prezydenta do rozwiązania umowy, jest zachęcaniem do złamania prawa.

Nie ma obecnie żadnych podstaw prawnych, by umowę unieważnić.

Wiceprezydent Kazimierz Bujakowski poinformował, że obecnie ''Instytut Sztuki'' ma ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla adaptacji Fortu, nie złożył natomiast jeszcze wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, ponieważ jest na etapie udoskonalania koncepcji architektonicznej.

Tekst: (TYM)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 24 maja 2006 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl