Uzdrowisko w Krzeszowicach dla Potockich

 

Pałac (na fotografii) wraz z parkiem i uzdrowisko w Krzeszowicach oraz ruiny zamku Tenczyn w Rudnie powinny wrócić do rodziny Potockich - uznał minister rolnictwa, podtrzymując decyzję wojewody małopolskiego.

Pod koniec września ubiegłego roku wojewoda małopolski wydał decyzję stwierdzającą, że krzeszowicki majątek Potockich (ponad 33 hektary) nie powinien podlegać dekretowi o reformie rolnej z roku 1944.

Od tej decyzji odwołania złożyli: gmina Krzeszowice, Zarząd Województwa Małopolskiego, powiat krakowski oraz Nadleśnictwo Krzeszowice.

Minister odrzucił wszystkie skargi, a od jego decyzji można się jeszcze odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Zrobimy to, czekamy jeszcze na opinię prawników - twierdzi wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela.

Jego zdaniem samorządy będą do końca walczyć o te nieruchomości, bo ich wydanie poprzednim właścicielom nie jest proste.

W zabudowaniach w części pałacowo - parkowej znajduje się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Krzeszowice, Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba Starostwa Powiatowego.

Z kolei w budynku zdrojowym ''Zofia'' mieści się Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu, a pałac Vauxhall zajmuje Krzeszowicki Ośrodek Kultury.

Tekst: (GEG)
Zdjęcie: Andrzej Wiśniewski
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 2 grudnia 2009 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl