Młodzież pamięta

 

Tegoroczne obchody 93. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej zakończyły się na cmentarzu Rakowickim, na którym m. in. reprezentacja młodzieży z liceów wraz z pocztami sztandarowymi i przedstawiciele Historycznego Oddziału 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty "Krakowskie Dzieci", złożyli kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza.

Przypomnijmy, że I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r.

Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski - państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r.

Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa, był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro - węgierskiej.

Żołnierze pod jego dowództwem opanowali 30 października dworzec w Płaszowie.

Dzień po powstaniu Antoni Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków.

Po wojnie Antoni Stawarz awansował do stopnia kapitana, służył w 57. Pułku Piechoty w Tarnowie.

W czasie II wojny światowej był członkiem AK.

Zmarł w 1955 r., jego imię nosi jedna z uliczek w Podgórzu.

W przededniu Wszystkich Świętych, uczniowie krakowskich szkół odwiedzili groby zasłużonych krakowian i mogiły wojenne, na których zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Wśród odwiedzanych mogił znalazły się m. in.: pomnik Ofiar Komunizmu, pomnik Ofiar Wołynia, pomnik Zamordowanych na Dąbiu, pomnik Armii Kraków, pomnik Robotników 1923, groby: Feliksa Szlachtowskiego, Ferdynanda Weigla, Józefa Friedleina, Feliksa Sobolewskiego, Józefa Dietla, Mikołaja Zyblikiewicza, Anny i Ludwika Helclów, Erazma Jerzmanowskiego, Henryka Jordana.

Akcja była częścią realizowanego od 2002 roku projektu "Młodzież pamięta", który ma zwrócić uwagę, szczególnie młodych ludzi, na to, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.

Odwiedzanie nekropolii przez młodzież odbywa się po raz pierwszy w ramach projektu.

Tekst: (J.ŚW)
Zdjęcie: Anna Kaczmarz
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 2 listopada 2011 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl