Doroczne kwesty

 

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych na cmentarzach komunalnych prowadzone są kwesty na kilka szczytnych celów.

Tym razem najwcześniej, bo już od 29 bm., zbiórkę pieniędzy do puszek rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. św. Łazarza, zbierające tą drogą środki na opiekę nad terminalnie chorymi.

W sobotę i niedzielę zbiórka była prowadzona na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim, natomiast dziś i 1 listopada kwestarzy hospicjum będzie można spotkać na cmentarzach: Batowice, Grębałów, Wola Duchacka, Bronowice, Pychowice i Prokocim.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa będzie kwestował na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim 1 listopada br. od godziny 9 do zmroku.

Dochód z puszek zostanie przeznaczony na odbudowę i renowację zniszczonych nagrobków na cmentarzu Rakowickim i Podgórskim Starym.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, zbierające pieniądze na ratowanie cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, rozpoczęło kwestę już wczoraj na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim i Batowickim.

Na tych samych cmentarzach zbiórka na lwowski cmentarz będzie prowadzona także 1 listopada br. w godz. 9 - 17.

Cały czas trwać będzie również zbiórka do skarbon, prowadzona przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

Fundusze pozyskiwane w ramach tej akcji przeznaczane są na remont zabytkowych grobów na cmentarzu Rakowickim.

W tym roku pieniądze przekazane zostaną w pierwszej kolejności na renowację zniszczonych nagrobków na grobach żołnierzy z pierwszej wojny światowej (cmentarz Rakowicki, pas 33a, 33b).

Planowana jest wymiana nagrobków na nowe, wykonane z lastriko według ujednoliconego wzoru, przy zachowaniu formy istniejących attyk (inskrypcje z grobów zostaną odczytane i powtórzone na czarnych granitowych tabliczkach wmontowanych z przodu na attykach).

Do renowacji wytypowano 15 takich nagrobków (zebrane dotychczas fundusze pozwalają na remont około dziesięciu z nich).

Przed wrzuceniem pieniędzy do puszki warto sprawdzić, czy trzymająca ją osoba ma identyfikator reprezentowanej organizacji, zdarza się bowiem, że na cmentarzach nielegalną zbiórkę prowadzą osoby bez stosownego pozwolenia.

Tekst: (WES)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 31 pażdziernika 2005 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl