Wojenna autopromocja

 

Małopolska chce się reklamować podczas rocznicy wybuchu I wojny.

Województwo małopolskie będzie ubiegać się o organizację ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Działania te będą wspierać powiaty gorlicki i tarnowski oraz miasto Gorlice.

W obchody miałoby się włączyć jeszcze siedem województw.

- Nie chcemy podkreślać, że będziemy obchodzić rocznicę wybuchu wojny, ale przede wszystkim fakt, że był to ostatni etap dochodzenia do odzyskania niepodległości przez Polskę - tłumaczy Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

I podkreśla, że Małopolska była miejscem jednej z największych bitew I wojny - pod Gorlicami w maju 1915 r.

Propozycja zorganizowania za dwa lata ogólnopolskich obchodów wybuchu I wojny światowej miała być przedstawiona marszałkom województw już tydzień temu.

- Wstrzymaliśmy się z tym do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie unijnej dotacji na "Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" - zaznacza marszałek.

Chodzi o 5 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, bez których nie ma szans na szybkie stworzenie nowego produktu turystycznego, czyli małopolskiego odcinka Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Całkowity koszt oznakowania dróg o długości 455 km i 86 cmentarzy wojennych z okresu I wojny, wykonania ścieżek rowerowych o długości 32 km, odbudowy zabytkowej gontyny na cmentarzu w Łużnej, remontu odtworzeniowego cmentarza na wzgórzu Beskidek w Koniecznej i stworzenia portalu internetowego sięga blisko 6,7 mln zł.

Samorządy (województwo, powiaty tarnowski i gorlicki oraz kilka gmin) są w stanie jedynie dołożyć się do unijnej dotacji.

Marszałek województwa małopolskiego zapewnia, że decyzji w sprawie finansowania szlaku należy się spodziewać bardzo szybko, bo konieczne jest zrealizowanie projektu przed rocznicowymi obchodami.

- Takie obchody byłyby znakomitą okazją do promocji nie tylko w Polsce, ale i na świecie - twierdzi Marek Sowa.

W pierwszej kolejności z Małopolski wyjdą pisma do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska oraz ministrów kultury, spraw zagranicznych i obrony narodowej.

Po uzyskaniu patronatu prezydenta nad obchodami i rządowych gwarancji wsparcia finansowego zostanie powołany komitet honorowy, który przygotowuje program obchodów.

Wiadomo już, że inauguracja będzie mieć miejsce w Krakowie w lipcu 2014 r., a obchody zakończy rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami w maju 2015 r.

Jeśli nie będzie zgody na formułę ogólnopolską, małopolskie samorządy i tak zorganizują obchody rocznicowe, choć wtedy - ze względu na brak finansowego wsparcia z budżetu państwa - będą one skromniejsze.

I w tym przypadku przewidziano krakowski początek oraz gorlickie zakończenie obchodów.

Tekst: Grzegorz Skowron
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 14 lipca 2012 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl