Ślady Wielkiej Wojny
Ślady umocnień, polowych fortyfikacji i stanowisk bojowych po działaniach z I wojny światowej odnaleźli krakowscy archeolodzy podczas prac na trasie autostrady A4.
Krakowski Zespół do Badań Autostrad złożony z pracowników Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Instytutu Archeologii UJ oraz Muzeum Archeologicznego od wielu lat prowadzi badania ratunkowe na trasie autostrady A4 w Małopolsce.
Badania przyniosły wiele ciekawych znalezisk, o których już teraz można powiedzieć, że zmienią nasze widzenie historii tego terenu (m. in. osada długich domów w Brzeziu, osada z okresu rzymskiego w Podłężu, cmentarzysko koło Wierzchosławic).
Oprócz stanowisk prehistorycznych i nowożytnych archeolodzy natrafili także na te bardziej współczesne.
Szczególnie licznie reprezentowane są pozostałości I wojny światowej.
Na terenie Małopolski toczyły się bowiem w 1914 i 1915 poważne walki między armiami austro - węgierską, niemiecką i rosyjską.
- Ślady po Wielkiej Wojnie ciągną się dosłownie na całym "krakowskim" odcinku autostrady, od Krakowa do Bochni.
Na wielu stanowiskach mamy okopy, ziemianki, umocnienia, stanowiska artyleryjskie, drogi.
90 proc. z nich to relikty I wojny światowej, ślady II wojny są znacznie rzadsze - wyjaśnia Ryszard Naglik z Muzeum Archeologicznego.
Fortyfikacje odkryte blisko Krakowa to pozostałości po dużym systemie umocnień polowych otaczającym w 1914 i 1915 Twierdzę Kraków.
Archeolodzy odnaleźli także wiele przedmiotów.
Były wśród nich żołnierskie menażki, guziki, łuski i pociski karabinowe, fragmenty pocisków artyleryjskich, w tym szrapneli, a także nożyczki, fiolki po lekarstwach.
- Nie trafiliśmy na nic większego.
Powód jest prosty: po walkach władze austriackie skupowały od miejscowej ludności pozostawioną na pobojowiskach broń.
Podobno stawki były atrakcyjne i całe rzesze ludzi chodziły po polach, szukając bitewnych pozostałości - mówi Ryszard Naglik.
- Jeszcze nie wiemy, dokąd trafią znaleziska.
Muzeum Archeologiczne nie jest chyba dla nich właściwym miejscem, myśleliśmy więc o Muzeum Armii Krajowej, ale decyzja jeszcze nie zapadła.
Opisy do załączników:
1 - Fragmenty pocisku szrapnelowego znalezione w Zakrzowie, w gminie Niepołomice
Tekst:
Paweł Stachnik
Zdjęcie: Krakowski Zespół do Badań Autostrad
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 5 września
2012 r.