Nowa książka na stulecie

 

W tym tygodniu do rąk czytelników ma trafić książka o historii Płaszowa, wydana - z okazji setnej rocznicy jego przyłączenia do Krakowa - przez Dom Historii Podgórza oraz Archiwum Państwowe w Krakowie.

Publikacja nosi tytuł "Płaszów 1912 - 2012.

W stulecie przyłączenia Płaszowa do Krakowa", a pomysł jej wydania wyszedł od radnego Dzielnicy XIII Podgórze Jacka Bednarza, który jest związany z Płaszowem historią swej rodziny.

- Ta książka jest pierwszą próbą opracowania historii Płaszowa.

Nie jest to opowieść wyczerpująca, raczej przyczynek do głębszych, pełniejszych badań, na które dzieje Płaszowa zasługują - wyjaśnia Melania Tutak z Domu Historii Podgórza, która zajęła się redakcją książki.

Na około dwustu stronicach znajdziemy m. in. informacje o historii Płaszowa - dawnej wsi, potem gminy, przyłączonej do Krakowa 1 lutego 1912 roku - oraz o najważniejszych dla Płaszowa miejscach i instytucjach.

Są tam również teksty o zabytkowym zespole stacji i lokomotywowni czy o księżach sercanach, którzy sprowadzili się do Płaszowa w 1928 roku.

I są wreszcie fotografie z lat 60. ubiegłego wieku.

Większość materiałów zamieszczonych w publikacji pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie.

Swoje archiwalia udostępniła również m. in. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz osoby prywatne.

Książka została wydana w nakładzie półtora tysiąca egzemplarzy (sfinansowała ją Rada Dzielnicy XIII).

Będzie dostępna - bezpłatnie - m. in. w Domu Historii Podgórza przy ulicy Limanowskiego 13 oraz w siedzibie RD XIII przy Rynku Podgórskim 1.

Tekst: Paulina Szymczewska
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 14 stycznia 2013 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl