16 odnowionych, 6 ukradzionych

 

Konserwatorzy odnowili w tym roku 16 zabytkowych nagrobków z cmentarza Rakowickiego.

Tymczasem wandale znów ukradli metalowe tabliczki, informujące kto fundował renowację.

Zabytkowe pomniki i płyty z cmentarza Rakowickiego są odnawiane dzięki pieniądzom z dorocznych kwest, organizowanych przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa i dotacjom ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Za fundusze z gminy w tym roku uratowano od zniszczenia dodatkowe dwa groby i odrestaurowano tablice epitafijne z początku istnienia cmentarza, umieszczone na wschodnim murze.

Pomogli też sponsorzy - uratowali m. in. nagrobek Apolinarego Michalika (firma Skalski, Zakład Bobickich), pomnik prezydenta Krakowa Juliusza Leo (Budostal), Marii Dobrzańskiej, matki mjr N. Hubala (Cech Rzemiosł Różnych) oraz Ludki Królikowskiej, córeczki znanego krakowskiego aktora Karola Królikowskiego (Radix).

Prace przy dwóch grobach sfinansowała firma Murdza.

Dzięki sponsorom udało się odnowić lastrikowe nagrobki międzywojennych oficerów.

Nagrobek 10 - letniego Felusia Morawetza, ''idealnie dobrego chłopczyka i lubego rysownisia'', wspólnymi siłami wyremontowały ASP i OKRK.

Wczoraj komisja, złożona m. in. z konserwatorów, przedstawicieli Zarządu Cmentarzy Komunalnych i rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego, dokonała odbioru prac.

Wstępnie wybrano także nagrobki do przyszłorocznej konserwacji.

Komisja zadecydowała o uporządkowaniu zaniedbanego grobu w głównej alei, ustawieniu jak największej ilości krzyży na pozbawionych ich nagrobkach i wyremontowaniu kwatery Karola Michalskiego oraz trzech sąsiednich.

Te sugestie zostaną zweryfikowane na wiosnę.

Tymczasem z cmentarza zniknęło kolejnych sześć tabliczek, informujących, że nagrobek ''odnowiono w roku 200... staraniem Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa z funduszy ofiarowanych przez społeczeństwo'' (w listopadzie wandale ukradli 14).

Zarząd Cmentarzy Komunalnych poinformował o kradzieży policję.

- Wycofamy się z umieszczania tabliczek tego typu na odrestaurowanych pomnikach.

To syzyfowa praca: my przywieszamy, ktoś je wyrywa, niszcząc przy tym nagrobek - postanowiła wczorajsza komisja.


Tekst: (KK)
Źródło: "Dziennik Polski" 2 grudnia 2005 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl