Ochronić przed deszczem

 

Kapliczka powinna zostać zabezpieczona przed negatywnym wpływem deszczu - uznała komisja konserwatorska, która oglądała kapliczkę z roku 1862, wykopaną w Skotnikach przy ul. Kozienickiej.

Jak informowaliśmy, mieszkaniec Skotnik odkopał na swojej posesji kapliczkę, o której wiedział od swego ojca.

Została ona zakopana przed I wojną światową.

Trzymetrowy obiekt ufundowali członkowie rodziny Machnów; na poszczególnych kondygnacjach przedstawieni są święci patronowie.

Kapliczka po wykopaniu z ziemi jest w złym stanie, piaskowiec jest zwietrzały, w kilku miejscach napisy są zatarte, a figury mają uszkodzone detale.

Konserwatorzy ustalili, że w pierwszej kolejności trzeba będzie zabezpieczyć obiekt przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, żle działającymi na kapliczkę, która tyle lat przeleżała w ziemi.

Trzeba będzie wykonać jakieś zadaszenie, by nie padał na nią deszcz, ewentualnie wydobyć z wykopu, by nie leżała w wodzie deszczowej.

Wstępnie uzgodniono z właścicielem posesji, na której wydobyto kapliczkę, że w przyszłości zostałaby ona przeniesiona na grunt gminy - do pasa drogowego ul. Kozienickiej przed tą posesją.

To stwarza konieczność załatwienia wielu formalnych kwestii z przeniesieniem obiektu, a także potrzebę znalezienia funduszy na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej dla obiektu, by w tym lub w przyszłym roku przeprowadzić niezbędne prace.

Być może środki na ten cel znajdą się w budżecie miasta lub Dzielnicy VIII.

Tekst: (WT)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 13 czerwca 2006 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl