Pierwszy skrawek wolności

 

Mszą świętą w intencji żołnierzy, którzy polegli w 1918 r. w walce o niepodległość, rozpoczęły się we wtorek w Bazylice Mariackiej obchody 88. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.

To właśnie 31 pażdziernika 1918 r. Kraków - jako pierwsze z polskich miast - zerwał więzy niewoli.

To tu uformował się ośrodek polskiej władzy politycznej w postaci Polskiej Komisji Likwidacyjnej i tu na gruzach walącej się monarchii austriacko - węgierskiej powstało Wojsko Polskie.

W ten pamiętny dzień przed 88 laty por. Antoni Stawarz i jego żołnierze rozbroili garnizon austriacki w Krakowie, a symboliczne przejęcie władzy nad miastem nastąpiło na Rynku Głównym przy Wieży Ratuszowej.

O wszystkich tych wydarzeniach przypomniano we wtorek krakowianom.

Spod Barbakanu na Rynek przemaszerowała Kolejowa Orkiestra Dęta (88 lat temu to właśnie orkiestra kolejarzy towarzyszyła żołnierzom w ich zwycięskim marszu) wraz z Krakowską Orkiestrą Staromiejską, a następnie przy Wieży Ratuszowej odbyło się symboliczne przekazanie warty.

- Właśnie to miejsce, w którym teraz stoimy, było pierwszym skrawkiem wolności - zwrócił się do zebranych Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że wyzwolenie miasta było rezultatem nie tylko działań żołnierzy por. Stawarza, ale także walki (zbrojnej i dyplomatycznej) tysięcy Polaków.

- Niepodległość mogła być odzyskana dzięki mądrości całych pokoleń Polaków, którzy - mimo olbrzymich różnic politycznych i różnych wyobrażeń o Polsce - chcieli, aby ta Polska istniała i wspólnym wysiłkiem doprowadzili do tego - podkreślił prezydent.

Tekst: (PSZ)
Źródło: (fragment) ''Dziennik Polski'' z dnia 2 listopada 2006 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl