Odnawianie pamięci

 

Być może w najbliższych miesiącach uda się pozyskać ''znaczące środki'' na remont obiektów grobownictwa wojennego - na cmentarzu Rakowickim.

W minionych latach pieniędzy było niewiele, a potrzeby w tej dziedzinie szacowane są przynajmniej na kilka milionów złotych - groby ''rozpływają'' się, kamienne płyty kruszą się, mocno postarzały się monumentalne budowle stojące przy niektórych kwaterach.

Starania Zarządu Cmentarzy Komunalnych o środki wsparł wojewoda.

W ubiegłym miesiącu Urząd Wojewódzki powiadomił bowiem ZCK, że są szanse na pozyskanie pieniędzy z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, więc szybko przygotowano stosowne wnioski.

Odnowiona musi zostać kwatera legionowa.

- Trzeba ją poddać konserwacji i remontowi.

Przewidujemy wykonanie m. in. 60 obramowań z granitu, remont grupy 32 filarów (z cegły, tynkowanych), ale największym finansowo przedsięwzięciem byłaby restauracja mauzoleum, które znajduje się przy tej kwaterze (jest na nim napis ''Pamięci poległych w wojnie światowej 1914 - 1918'') - mówi Marta Potyran, kierownik zespołu cmentarzy Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

- Mauzoleum jest dużą budowlą; powierzchnia kaplicy to 63 metry kwadratowe, taras ma 288 metrów, a elewacja i mury oporowe kolejne 360 metrów.

To wszystko wymaga odnowienia.

Na tak poważne prace, jeśli chodzi o zakres robót, nie było do tej pory pieniędzy.

Na renowację kwatery legionowej i mauzoleum, jak wynika z przygotowanych szacunków, potrzeba byłoby w sumie 882 tysiące, przy czym trzy czwarte tej kwoty przypadłoby na samo mauzoleum.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych złożył jednocześnie wniosek o dofinansowanie remontu zbiorowej mogiły (pomnika) partyzantów, która znajduje się blisko muru, od strony al. 29 Listopada.

W tym przypadku potrzeby finansowe oszacowano na niespełna 105 tysięcy złotych.

Ponad trzy razy tyle (316 tys. zł) miałoby natomiast kosztować odnowienie kwater, na których są groby z okresu I wojny światowej (w pasach koło muru, niektóre groby już ''rozpłynęły'' się).

- Tam trzeba m. in. ułożyć 125 metrów granitowego krawężnika, odnowić 113 krzyży; w projekcie jest także ułożenie kamiennych poduszek na mogiłach - dodaje Marta Potyran.

- Wnioski dotyczą tych trzech projektów renowacyjnych, których koszt szacowany jest w sumie na około 1,3 miliona złotych.

Liczymy, na to, że uda się pozyskać na ten cel jak najwięcej pieniędzy, gdyż nie mamy żadnych funduszy na utrzymanie obiektów grobownictwa wojennego na terenie Krakowa.

- Wojewoda poparł te starania i już zaakceptował złożony przez ZCK wniosek (są one kierowane dalej właśnie za pośrednictwem wojewody - przyp. jś) i został on już przesłany do Warszawy - powiedział nam Marcin Tatara, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Teraz będziemy czekali na decyzję Rady w Warszawie; myślę, że jest w tym roku szansa na znaczące wsparcie krakowskich przedsięwzięć na cmentarzu Rakowickim.

Tekst: (J.ŚW)
Źródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 17 stycznia 2007 r.

Zobacz Także

blog You tube facebook Twitter

Kontakt


E-mail: fortyck@fortyck.pl

Fortyck.pl